Best Healthy Student Meals

Written by Pierre Noronha

Born and raised in Mumbai, Pierre Noronha thought that he was destined to be a Chartered Accountant, but all that changed when he discovered his love for writing. Taking this new found passion forward, he started working as a content writer for UniAcco.

Last updated Apr 15, 2020

Student Meals

You might be used to eating out or having your meals served directly on your table. Bid goodbye to all this luxury because all of this will change the second you go to uni. 90% of university students resort to cooking their own meals, owing to various reasons ranging from adopting a healthier lifestyle to being economical. Eating out regularly not only proves to be expensive in the long-run but also leads to serious health consequences. That’s why you need to have healthy student meals.

Cooking can be boring and cumbersome. And with millions of assignments and projects due every day, we share your pain. That is why we’ve gone the extra mile to jot down some healthy student recipes along with a concise grocery list that will allow you to whip up your favourite restaurant dishes at a fraction of the price!

The average student spends £96 a month on groceries and an extra £35 on takeaways. The total food expenditure comes up to around £1,572 for 12 months.

Our little meal prep plan is designed to be budget-friendly but also delectable. We’ve covered an array of versatile dishes that are perfect for dinner parties or even be a source of scrumptious comfort food. We’ve included some favourite student meals like Enchiladas and Spaghetti Bolognese!

We’ve curated an entire’s day meal at £2.83 flat. We’re talking breakfast, lunch, dinner and snacks! If you follow our meal prep plan, you could end up saving almost £210 a year on your student meals.

Breakfast –

student meals
DayMealPrice
MondayToast15p
TuesdayEggs26p
WednesdayPorridge23p
ThursdayWeetabix21p
FridayYoghurt14p
SaturdayPancakes45p
SundayCornflakes11p

Weekly: £1.55, 28 days: £6.20

Lunch –

DayMealPrice
MondayFrench onion soup86p
TuesdayBacon and egg pasta60p
WednesdaySausage casserole£1.50
ThursdayChilli con carne85p
FridayChickpea and chorizo couscous£1.40
SaturdayCheese and onion rosti57p
SundayGreek salad62p

Weekly: £6.40, 28 days: £25.60

Dinner –

DayMealPrice
MondayChicken stir-fry£1.43
TuesdayCod with pesto puree£1.87
WednesdayPulled pork and rice£1.40
ThursdayBolognese75p
FridayChicken with roasted vegetables £1.80
SaturdayEnchiladas£1.52
SundayPea and mint spaghetti77p

Weekly: £9.54, 28 days: £38.16

Snacks –

DayMealPrice
MondayNuts30p
TuesdayAvocado on toast51p
WednesdayPopcorn25p
ThursdayGranola bars45p
FridayHomemade hummus and carrot sticks24p
SaturdayCelery and cream cheese20p
SundayOmelette muffins42p

Weekly: £2.37, 28 days: £9.48

For this meal prep manifest on your table, you’ll need to pick out the following ingredients. So be sure to add them to your shopping list. We have based these calculations on Tesco.com prices and as you can’t generally buy just 25p’s worth of porridge, we have bought enough ingredients for four servings per recipe to last the month.

So here’s a monthly shopping list that encompasses all the required ingredients (excluding cooking essentials)

shopping list
Ingredient QuantityPrice
Avocado2£1.77
Baby potatoes700g72p
Bacon500g82p
Canned beans2 tins65p
Minced beef2 x 500g£2.98
Black beans1 tin56p
Bread1 loaf36p
Cannellini beans2 tins£1.20
Celery100g49p
Cheese cheddar460g£2.43
Cherry tomatoes2 bags£1.10
Chicken breast2 packs£8.30
Chickpeas3 cans£1.68
Chilli powder50g82p
Chopped tomatoes2kg£1.40
Chorizo sausage191p
Cod520g£2.23
Cornflakes500g50p
Couscous500g71p
Crackers300g41p
Cream cheese200g58p
Curry paste200g£1.35
Dark soy sauce150ml65p
Eggs2 boxes of 15 and 1 of 6£3.25
Egg noodles300g£1.55
Fresh mint20g70p
Frozen peas900g62p
Frozen spinach900g£1.50
Frozen vegetable mix1kg82p
Garlic2 cloves34p
Gran padano 175g£1.91
Granola1kg£1.64
Green pesto150g92p
Kidney beans1 tin32p
Lemon130p
Lettuce145p
Low fat yoghurt3 x 500g£1.35
Mayonnaise500ml46p
Milk8 pints£2.20
Mushrooms190g81p
Mustard powder57g£1.36
Onions12£1.09
Orange juice3 x 1L£1.35
Passata500g34p
Penne pasta2 x 500g61p
Pepper9£2.85
Popcorn6 bags£1
Pork shoulder1kg£3.92
Porridge1kg75p
Potatoes700g£1
Red onions365p
Rice1kg47p
Sausages8£1.42
Spaghetti3 x 500g62p
Spring onions100g55p
Sweet potatoes1kg95p
Wheat biscuits cereal432g76p
Wraps1 pack of 895p
Total per day£2.58
Grand total£72.4

Here’s our startup kit on how to plan your meals –

  1. One day at a time.

It is a gigantic task trying to prep three meals a day for seven days a week. We advise students, especially those who have never meal prepped before, to start small and prep one meal a day for yourself.

Starting with lunch is probably a good idea because it’s the one you’re most likely to eat at uni. Sure, uni canteens are cheaper than your average restaurant, we’d like to remind you that our Greek Salad costs 62p.

Try to make a different dish for every lunch meal a night before. You can also make enough for dinner and use the leftovers for lunch the next day.

2. Set time aside for meal preps.

Life at uni can be chaotic at times. Between running for classes and completing assignments, you have very little time left for yourself. Try to set aside one day a week to do all of your meal prep cooking.

Items in our meal prep are not very perishable and have a reasonable shelf-life. Remember to make full use of the freezer if you want to sustain your meal preps for a long time.

3. Chose student meals that are quick and easy to make

healthy meal

Dishes like pasta are super easy to make and don’t take a lot of time to make either. Our lunch meal prep has a bunch of easy to make dishes which will ensure you don’t spend hours trying to figure out what to eat for the next week.

4. Meal plans can be fun!

If you love cooking, spending an afternoon in the kitchen will be a breeze. But even if you don’t, there are many ways to make student meals prep more enjoyable. Listening to music while sautéing your vegetables is a great idea and a little bit of Netflix in the background never hurt no one!

Cooking with your roommate in your student accommodation can also make meal plans more fun. If you can manage to get your housemate to join in the on the money-saving, you’ll could each choose a couple of recipes and then split the end result. Four hands work a lot quicker than two!

You might also like

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest

Share This